Mexiko a Belize

Expedice

„CENOTES DIVING Mexico"

Potápění v Karibiku na Belize

 

 

Termín 28.1.- 13.2. 2012

Cena: Mexiko + Belize  - předběžná cena 2 200 USD

Cena pouze Mexiko - předběžně 1 500 USD

 

Cena nezahrnuje: letenku, cena se momentálně pohybuje do 20 000 Kč s blížícím se odletem půjde nahoru. Cestovní a potápěčské pojištění, vízum do státu Belize - 3,5 USD/ osobu. Vstupní poplatek do národního parku a rezervace Blue Hole - 40USD/ os.

Cena zahrnuje: transfery Cancun- Playa del Carmen- Cancun, Playa del Carmen. Ubytování v dvoulůžkových pokojích v 3-4* hotelu bez stravy. Potápění 10 ponorů v cenotech s českým průvodcem, transfer klimatizovaným vozidlem, vstup na lokality, kvalifikovaný průvodce, potřebné vybavení, lahve se vzduchem, zátěž, chlazené nealko nápoje.

Celodenní výlet za poznáním Mayské kultury transfer klimatizovaným vozidlem, chlazené nápoje v průběhu cesty, výklad o mayské kultuře v průběhu cesty, vstupné do archeologického naleziště Chichén Itzá, služby českého průvodce včetně odborného výkladu, oběd formou bufetu + nápoj (pivo/nealko), vstupné a koupání v cenote.

Transfer klimatizovaným vozidlem Playa del Carmen- Belize-Playa del Carmen, chlazené nealko nápoje během cesty, přeprava lodí na ostrov San Pedro a zpět, transfer z přístavu do hotelu a zpět, ''beach front'' hotel - 5 nocí. 4 dny potápění - 3x dvoj ponor na lokálních reefech, 1x ponor na Blue Hole a dva ponory na reefu v národním parku a rezervaci Blue Hole.

 

Rezervace je platná až po odevzdání závazné přihlášky a složení zálohy ve výši 25 tis. Kč za osobu. Zálohu lze uhradit po vystavení faktury na prodejnách firmy, nebo na účet ČSOB Jablonec n.N. 189 525 774/0300. po vystavení zálohové faktury. Doplatek ceny je splatný nejpozději měsíc před odletem na daný termín..                

 

*Plánovaný program:

So 28.1.012 - odlet Praha

So 28.1  - přílet Cancun - transfer do Playa del Carmen

Ne 29.1. - Ne 5.2. potápění v cenotech a výlety.

Po 6.2. odjezd v ranních hodinách na Belize

Út  7.2. - Pá 10.2. potápění na Belize

So 11.2. odjezd v ranních hodinách zpět do Playa del Carmen

Ne 12.2. transfer Playa del Catmen - Cancun, odlet

Po 13.2. přílet do Prahy  

 

*Plán bude upraven podle termínu letenky.

 

Potápění v cenotech

 

V kavernových zónách se s kvalifikovaným průvodcem může potápět každý, kdo vlastní minimálně  Open Water Diver certifikaci a má alespoň nějaké zkušenosti s potápěním. Kaverna je část jeskynního systému v dosahu denního světla s většími prostory, maximální vzdáleností 60 metrů od otevřené hladiny a s možností rychlého vynoření. Pro větší bezpečnost provázíme maximálně čtyři potápěče na jednoho průvodce, který je vždy certifikovaným jeskynním potápěčem. Ve většině známých cenotů je vyvázaná permanentní linka pro lepší orientaci, která vede celou částí kavernové zóny a pokud zde není, průvodce ji vyvazuje během ponoru. Začátek jeskynního systému je vždy viditelně označen výstražnou cedulí upozorňující potápěče.

Mexické cenotes nejsou k vidění nikde jinde na světě a jsou považovány za jedny z nejkrásnějších potápěčských lokalit vůbec. Podmínky pro potápění v cenotech jsou po celý rok stejné - téměř neomezená viditelnost s teplotou vody 25-27°C. Průměrné hloubky se pohybují mezi 7-12 metry. V této oblasti jsou k vidění stovky cenotů, každý je však jiný a svým způsobem specifický. Můžete zde vidět překrásné krápníkové formace všech velikostí, tvarů a barev, lomy a laserové efekty prostupujícího denního světla, prorůstající kořeny stromů, fosílie korálů a korýšů, halocline - míchaní sladké a slané vody, menší druhy sladkovodních ryb, krevety, slepé jeskynní ryby, želvy nádherné a mnoho dalšího. V okolní džungli je pak k vidění nespočet druhů rostlin, ptáků a papoušků, ještěrky, leguáni, nosálové a netopýři.

Na Cavern Tours vyrážíme každý den mezi 8-9 hodinou ranní. Lokality jsou z Playa del Carmen vzdálené 15-45 minut jízdy autem směrem na jih. Každý ponor děláme vždy na jiné lokalitě. Většina cenotů na kavernové potápění je díky jejich majitelům velmi dobře dostupná. Ti zde pro lepší přístup vybudovali kamenné pěšinky, dřevěné platformy a schody pro jednodušší vstup do vody, stoly na přípravu výstroje, převlékárny a záchody. Z parkoviště je to ke vstupům do cenotů většinou jen několik málo desítek metrů. Na kavernové potápění se používá klasická výstroj na potápění v otevřené vodě, pouze průvodce používá výstroj určenou pro jeskynní potápění. Před každým ponorem vám průvodce sdělí detailní informace o daném ponoru. Vzhledem k fixní délce linek zde kavernové ponory trvají 40-50 minut. Mezi každým ponorem děláme kratší odpočinek, výměnu láhví a briefing pro následující ponor. Zpět se vracíme mezi 1-3 hodinou odpolední, v závislosti na hodině odjezdu a vzdálenosti dané lokality. Celkový čas tedy vychází okolo 5-7 hodin.                                        

 

Potápění na Belize

Potápění o (pětidenní výlet) - cena za osobu, platí

V ceně je zahrnuto: transfer klimatizovaným vozidlem, chlazené nealko nápoje během cesty, přeprava lodí na ostrov San Pedro a zpět, transfer z přístavu do hotelu a zpět, ''beach front'' hotel - 5 nocí. 4 dny potápění - 3x dvojponor na lokálních reefech, 1x ponor na Blue Hole a dva ponory na reefu v národním parku a rezervaci Blue Hole.

V ceně není zahrnuto: vízum do státu Belize - 3,5 USD / osoba, vstupní poplatek do národního parku

a rezervace Blue Hole - 40 USD / osoba.

Korálové reefy ve státě Belize patří bezpochyby mezi nejlepší potápěčskou lokalitu na světě, kterou budete mít možnost navštívit během pětidenního výletu na ostrově San Pedro. V těsné blízkosti ostrova se táhne druhý největší korálový útes Chinchorro Reef, který je znám svým bohatým podvodním životem. Díky ještě stále malé návštěvnosti turistů si můžete vychutnat nádherné potápění na místních reefech, které jsou rozprostřeny po celém pobřeží státu Belize. Běžně zde můžete spatřit různé druhy žraloků, delfíny, rejnoky, želvy, murény, velké i malé druhy ryb, atd. Určitě největším lákadlem v této oblasti je světoznámý Blue Hole, o kterém slyšel snad každý potápěč. Dále také budete mít možnost potápět se na překrásných lokalitách v národním parku a rezervaci Blue Hole.

Ubytováni budete v menším hotelu přímo na pláži s výhledem na Karibské moře. Všechny pokoje jsou vybaveny klimatizací, stropním ventilátorem, televizí a balkonem nebo terasou. Potápěčské centrum, z kterého se budete potápět je situováno hned vedle Vašeho hotelu. Centrum disponuje pěti loděmi ''speed-boat'' pro 10-16 potápěčů, velkou půjčovnou výstroje a prostory na pláchnutí, usušení a uložení potápěčské výstroje.

Ostrov San Pedro je bývalou anglickou provincií, a tak je většina ostrova koncipována v koloniálním stylu. Belize je také jedinou zemí Střední Ameriky, kde je úředním jazykem angličtina.

Den 1 - ráno odjezd z Playa del Carmen do Chetumalu (4 hod.), kde se nachází hranice Mexika se státem Belize. Po krátkém vyřízení víz následuje přeprava trajektem Water Jet (1,5 hod.) na Ostrov San Pedro. Po příjezdu na ostrov do oblasti Ambergris Caye na Vás bude čekat místní taxi, které Vás odveze do několik minut vzdáleného hotelu přímo na pláži s krásným výhledem na Karibské moře.

Den 2 a 3 - každý den Vás budou čekat dva ponory na místních reefech, které jsou vzdáleny jen několik minut rychlé jízdy lodí ''speed-boat'', kterých má potápěčské centrum hned několik. Na první ponor se vyráží vždy mezi 7.30 - 8.30 ráno. Po každém ponoru se loď vrací zpátky na potápěčské centrum, kde je pro Vás připravené lehké občerstvení po celý den. Na druhý ponor loď odjíždí mezi 11.00 - 12.00 hod.

Den 4 - tento den je věnován celodennímu výletu na světoznámí Blue Hole a do známé potápěčské rezervace Lighthouse. Na lokalitu se vyráží v brzkých hodinách mezi 5.00 - 6.00 a cesta trvá 3 hodiny lodí. První ponor proběhne na lokalitě Blue Hole. Poté následuje přesun, oběd a odpočinek na panenském ostrově s překrásnou vyhlídkou na ptačí rezervaci. Po odpočinku Vás čekají dva další ponory v národním parku Blue Hole.

Den 5 - poslední potápěčský den opět proběhnou dva ponory na místních korálových reefech.

Den 6 - odjezd v ranních hodinách zpět do Playa del Carmen.

 

Výlety za poznáním Mayské kulturyd

Chichén Itzá, cenote a Valladolid.

Celodenní výlet k nejznámější mayské pyramidě patřící mezi novodobých „7 divů světa". Cely komplex památek nacházející se v srdci Yukatanu je zhruba 2,5 hodiny jízdy z Playa del Carmen a zahrnuje množství zachovalých objektů reprezentující jak klasické mayské období, tak post klasické toltecko-mayské období, mezi něž bezesporu patři: El Castillo neboli Kukulkanova pyramida, Chrám válečníků, hřiště na pelotu (největší v Mesoamerice), Chrám jaguárů, Tzompatli (zeď lebek), plošina Venuše, Caracol neboli observatoř a další památky včetně posvátné cenote. To vše uvidíte během cca 2,5 hodinové prohlídky tohoto unikátního místa mayské kultury.

Stručný program: Ráno odjezd z Vašeho hotelu, krátká zastávka v Tulumu a pokračování do Chichen Itza. Následná prohlídka archeologického naleziště s českým průvodcem a volny čas na nakup suvenýrů. Pote je naplánován oběd, kde budete moci ochutnat typickou yukateckou kuchyni jako např.: cochinita pibil, přímo před vámi ručně dělané kukuřičné tortilly, sopa de limon a další známá jídla. Oběd je formou bufetu včetně nápojů s místním folklorním programem. Po obědě je přesun do 10 minut vzdálené proslulé cenote Ik-Kil situované v překrásné tropické zahradě. Zde se příjemně osvěžíte koupelí v křišťálově čisté vodě s celoroční teplotou 25°C.

Poté po asi 45 minutách jízdy navštívíte koloniální město Valladolid, které v 16 st. založil Francisco Fernando Montejo. Zde proběhne krátká zastávka a prohlídka Katedrály a Guvernérského paláce. Následuje transfer a příjezd do vašeho hotelu v podvečerních hodinách.

 

Cobá, cenote a Mayan Village

Celodenní výlet do Coba Vám přinese nevšední zážitky. Při návštěvě pradávných mayských chrámů zachovalých uprostřed divoké džungle budete moci dýchat horký vlhký vzduch, kráčet po staletí starých stezkách nebo vylézt po strmých schodech na vrcholy pyramid. Navštívíte jednu z mála mayských pyramid, na kterou je ještě stále dovoleno vyšplhat. Tato pyramida se jmenuje „Nohoch Mul" a je nejvyšší v mexické časti Yukatánu. Z jejího vrcholu můžete obdivovat rozlehlou yukatánskou džungli a na chvíli zažít neopakovatelný pocit spojeni s přírodou i duchem starých Mayů. Po prohlídce pyramid (cca 2 hod) je připraven bufetový oběd. Po obědě budete mít možnost blíže se seznámit s jedinečným fenoménem tzv.: "cenotes". Tyto zatopené sladkovodní jeskyně se vyskytuji pouze zde na Yukatánu a navštívíte jednu z těchto cenotes: Multun Ha, Tankach Ha nebo Grand Cenote. Každá je jiná s neopakovatelným kouzlem a nádhernými přírodními sceneriemi. Zde budete mít možnost si v ní zaplavat či zašnorchlovat a obdivovat nádherné krasové útvary. Po osvěžujícím koupání následuje transfer a návštěva autentické mayské vesnice, kde budete moci vidět, jak žiji a co dělají dnešní potomci slavných Mayů, a uslyšíte i autenticky maysky jazyk...