Miltitz - jeskynní potápění

Termín:

30. 03. 2019

Jeden dlouhý ponor.

Nutná rezervace! Rezervovali jsme pro nás 4 místa. Hlaste se včas.

Cena: Platí se individuálně na místě dle platného ceníku. Cena je cca. 50-60 Euro/ponor

Doprava: individuálně po dohodě účastníků

Je vyžadována jeskynní certifikace, potápěčské pojištění a lékařské potvrzení o způsobilosti potápění. Jedná se o nařízení provozovatele potápění. Při objednání rezervace musíme tyto dokumenty zaslat. Děkujeme za pochopení.

Historie lomu:

Těžba začala na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Těžil se zde mramor. Zpočátku povrchová těžba se změnila v roce 1850 na hlubinnou. Koncem 19. století začaly problémy s masivními průsaky vody. Vytěžený kámen (až 98% vápenec) se dále používal už jen jako surovina k dalšímu zpracování. Těžba byla definitivně ukončena roku 1924. Za 2. světové války zde bylo skladiště benzínu (krycí název MOLCH 3 a 4). Měla zde vzniknout podzemní rafinérie, ale nebyla dokončena. V podzemní dílně byly vyráběny součásti leteckých motorů, zejména ventily a pístní kroužky. Okolo roku 1997 "objevila" důl pro potápění skupina speleopotápěčů z Drážďan, od roku 98 je přístupný (speleo)potápěčské veřejnosti

Důl je lokalizován 8 km od města Míšně (Meissen).

Je zde vybudováno zázemí pro potápěče – osvětlení na suchu i pod hladinou, stoly na ustrojení, sociální zařízení, možnost uzamčení prostor.

Ve vstupním jezeře jsou na dně k vidění betonové základy pro čerpadla a nádrže. V prostorách hlubokých 3 až 8 m je spoustu zajímavostí – lopaty, jízdní kolo, zbytky vozíků, které je možno si prohlédnout během dekomprese po ponoru do hlubších částí.

Asi tři minuty plavání od vstupu je hlavní prostor – hala Adolfa von Heynitz. Je vysoká 25 m a dlouhá 80 m, strop je podepřen kamennými pilíři, které nebyly odtěženy. Maximální hloubka je 45 m. Dále lze sestoupit až do hloubky přibližně 65 m. Několik potápěčských okruhů je vystrojeno fixními šňůrami, v mělčích částech o průměru 5 mm, v hlubších 3 mm. Celkem bylo instalováno asi 650 m šňůr (stav z roku 2002).

Běžná teplota vody je 8 stupňů C, viditelnost obvykle vynikající. V mělčích částech je sedimentu málo, hlouběji více.

Program

Jeskynní potápění ve Vápencovém lomu Miltitz.