novinky-detail

Hledáme lokalitu

Pátek, 23. červen, 2017

Hledáme lokalitu

Po kliknutí na obrázek se obrázek zvětší.

 

Na základě vašich podnětů jsme jeli objevovat nové lokality. Měli jsme typ na dvě lokality. Jedna nedaleko Jablonce nad Nisou, druhá u Golčova Jeníkova. Bohužel ti, co nám poslali odkazy na tyto lokality se k nám nepřidali, asi věděli proč.

Jako první zastávku jsme zvolili Jablonec, došli jsme se podívat do areálu biatlonového stadionu, kde se lokalita nachází, jaká je situace s vodou a přístupem. I přes zákaz vjezdu jsme dojeli asi 100 m od vstupu do vody. Je to opravdu jen louže, takže konfigurace sucháč + stage + sidemount křídlo úplně stačila na ponor cca 10 minut. Přístup do vody alpinistickým stylem. Na celé lokalitě téměř stejná viditelnost, jak u hladiny, tak u dna cca 10 cm. Maximální hloubka asi 3 metry, je to jen odhad, na přístroje vidět nebylo. Výstup z vody opravdová lahůdka (lezečky s sebou).

Další lokalita nedaleko Golčova Jenikova měla poutavý název Horky. Trasa byla podle navigace perfektně naplánována, nicméně dojezd se povedl až na druhý pokus. Voda se zdála být čistá a na první pohled vypadal lom moc hezky. Přístupová cesta byla vyšlapaná od rybářů strmým svahem cca 20 m. Během strojení jsme ze sebe a z Fíka sundali cca 20 klíšťat. Při zanořování jsme zjistili, že viditelnost s přibývající hloubkou značně klesá v mléčném oparu jílového podloží. V místě zanoření byla max. hloubka 2,5 m a stejný počet mrtvých ryb na m3. Po chvilce orientačního potápění s pohledem pouze na kompas jsme se vynořili a po hladině dokopali na druhou stranu lomu ke skalní stěně s vidinou lepší viditelnosti, případně alespoň větší hloubky. Náš předpoklad byl správný, hloubka byla cca o 1 m větší, viditelnost bohužel byla stále krásná 0.

Potápění ani na jedné z lokalit pro nás nebylo uspokojivé a můžeme ho doporučit pouze otrlejším jedincům, kteří potřebují trénovat potápění ve snížené viditelnosti.

Rozhodli jsme se očistit výstroj a mysl na lokalitě Trhová Kamenice. Nachází se v lese na kopci, cesta je pravda trošku náročnější, ale stojí to za to. Při příjezdu jsme byli překvapeni, že jsme tam samy jen s nenasytnými, krvežíznivými komáry, které jsme zmátli až oblečením do podobleků. Takže naše doporučení – repelenty s sebou! Lokalita to není velká, ale v krásném prostředí. Vstup je podél stěny, viditelnost asi 5 m, takové ideální podmínky v českých vodách jsou jen málokde. Lom jsme obeplavali 2x, první kolečko u dna cca 19 metrů a druhé asi v 10 metrech. Nachází se zde spousta artefaktů zanechaných pro potápěčovo rozptýlení. Ponor trval asi 50 minut a byla to pohádka s vodníkem, želvou a rybičkami živými i umělými. Cestou jsme potkali 40cm jesetera. Tuto lokalitu doporučujeme, voda je trochu studenější, ale to nás nezastaví!

A protože jsme toho stále neměli dost, vyzkoušeli jsme ještě poslední lom, který se nachází u obce Žernovka. Vstup je možný jen po domluvě s potápěčským klubem Žernovka. Celkem velký lom s maximální hloubkou asi 18 metrů. Viditelnost se měnila, ale cca 3-4 metry bylo vidět určitě celou dobu ponoru. Uprostřed lomu je provzdušňovací zařízení, které nás na hladině zmátlo, ale pod vodou jsme rychle pochopili o co se jedná. Cestou jsme potkali štiku asi 70 cm, která se nám celá ukázala a vůbec jí nevadila naše přítomnost.

Objevování nových lokalit nás dost bavilo, cestou jsme projeli asi 10ti objížďkami a snědli asi 3kg zmrzliny, takže pište další ať můžeme zase někam vyrazit. Video z celého hledání ke shlédnutí zde.

Ondra, Denisa a Fík

 

zpět na úvodní stránku